NEWS

Simona, prima înfrângere la Shenzhen

Simona Halep tocmai a pierdut în fața ucrainencei Elina Svitolina, scor 7-5, 6-3, în runda a doua din grupa violet a Turneului Campioanelor de la Shenzhen (în China), ultima competiție de tenis din circuitul WTA, înaintea Finalei Fed Cup.

Partida a durat o oră și 40 de minute. Deși a atacat și și-a plimbat adversara pe tot terenul, Simona (locul cinci WTA) s-a văzut condusă de către deținătoarea trofeului, care a greșit rar și a arătat o mobilitate la fel de mare ca cea a româncei.

Vă recomandăm vlogurile axate pe tenis: DROP SHOT (Cristi Petre) și SMASH(Dragoș Suciu).

„A fost un meci dificil din punct de vedere fizic, deoarece ambele am urmărit multe mingi, au fost puncte foarte lungi. Mă aşteptam la un meci greu. Am rămas foarte concentrată de la început”, a declarat Svitolina, pe teren, imediat după meci.

De partea cealaltă, Halep a părut că nu se regăsește. „Nu joc așa cum îmi doresc. Nu îi creez probleme”, i-a spus campioana de la Wimbledon antrenorului Darren Cahill, într-o pauză.

Ambele jucătoare s-au impus în prima rundă, Halep contra canadiencei Bianca Andreescu (locul patru WTA), scor 3-6, 7-6, 6-3, iar Svitolina (locul opt) împotriva Karolinei Pliskova (locul doi), cu 7-6, 6-4.

Vă recomandăm secțiunea cu evenimente LIVEprecum și secțiunea cu vloguri de pe SportExtra.

Andreescu și Pliskova joacă acum.

Primele două clasate în grupa violet vor evolua în semifinale contra primelor nume două din grupa roșie, compusă din Ashleigh Barty, Petra Kvitova, Belinda Bencic și nou-intrata Kiki Bertens în locul lui Naomi Osaka, retrasă după prima rundă.