NEWS

Simona Halep, certată de Darren Cahill

Simona Halep, jucătoarea de tenis numărul cinci în lume, a părăsit Turneul Campioanelor de la Shenzhen (în China) în faza grupelor, după ce a pierdut meciul decisiv contra Karolinei Pliskova (locul doi WTA), scor 6-0, 2-6, 6-4.

Meciul a durat o oră și 45 de minute. Românca avea nevoie de victorie pentru a avansa în semifinalele turneului și chiar putea realiza acest deziderat, deși a cedat primul set la zero. Actul decisiv a adus trei break-uri pentru Pliskova și doar două pentru Halep.

Vă recomandăm vlogurile axate pe tenis: DROP SHOT (Cristi Petre) și SMASH(Dragoș Suciu).

Antrenorul Darren Cahill, revenit lângă Simona, după o pauză de aproape un an, nu a menajat-o pe constănțeanca de 28 de ani. „Simo, uită-te la mine! În ultimele trei ghemuri ai fost o ruşine pe teren. Haide, nu ai cum să câștigi partida cu jocul din ultimele trei ghemuri. Trebuie să revii, să-ți păstrezi concentrarea între linii. Nu ai vreun motiv să pierzi aici. Pierzi energie, pierzi profunzimea loviturilor. Ai o şansă să te regăseşti în acest set, uită de scor. (…) Ai de ales aici, cum să te defineşti ca sportiv şi competitor. Nu e vorba despre rezultat aici, ci despre ce s-a întâmplat în ultimele 15 minute. Eşti pregătită să faci asta? Poţi să o faci”, i-a spus Cahill, Simonei, la 3-2 pentru Pliskova, în setul decisiv.

Vă recomandăm secțiunea cu evenimente LIVEprecum și secțiunea cu vloguri de pe SportExtra.

În primul meci, Halep a învins-o pe Bianca Andreescu, apoi a pierdut în fața Elinei Svitolina în cel de-al doilea din grupa violet.

După această victorie, Pliskova va duela în semifinale cu australianca Ashleigh Barty (liderul grupei roșii), în timp ce ucraineanca Svitolina, campioana en titre, o va avea adversară pe elvețianca Belinda Bencic (locul doi în grupa roșie). Ambele confruntări din penultimul act de la Shenzhen vor fi mâine.