NEWS

Nadal, expeditiv contra lui Nishikori, în sferturi la Roland-Garros

Rafael Nadal a ajuns în semifinalele turneului de la Roland-Garros după victoria în minimum de seturi contra japonezului Kei Nishikori. Spaniolul a cedat doar cinci ghemuri de-a lungul meciului.

Nadal a câștigat primele două seturi cu același scor, 6-1, parcă grăbindu-se să încheie meciul înainte de venirea ploii. Însă la 4-1 în setul trei pentru spaniol, meciul a avut nevoie de o pauză de aproximativ o oră, din cauza ploii. La reluare, Nadal și-a adjudecat setul cu 6-3.

În semifinale, Nadal îl va înfrunta pe Roger Federer. Va fi al 39-lea episod din „Fedal”, al șaselea la Roland-Garros însă primul din 2011 încoace. Nadal a câștigat toate cele cinci întâlniri directe anterioare pe zgura pariziană, patru în finale și una în semifinale, în 2005.