NEWS

FrenchOpen: Federer trece de Wawrinka și îl va întâlni pe Nadal

Roger Federer a câștigat duelul elvețian cu Stan Wawrinka, din sferturile de finală ale Grand Slamului de la Roland-Garros, urmând să-l înfrunte în semifinale pe spaniolul Rafael Nadal.

Scorul meciului Federer-Wawrinka a fost 7-6 (4), 4-6, 7-6 (5), 6-4. La 3-3 în setul patru, meciul a fost întrerupt aproximativ o oră din cauza ploii.

A fost a 23-a victorie a lui Federer în meciurile directe, Wawrinka având doar trei succese contra compatriotului său.

În semifinale, Federer îl va înfrunta pe Rafael Nadal. Va fi al 39-lea episod din „Fedal”, al șaselea la Roland-Garros însă primul din 2011 încoace. Nadal a câștigat toate cele cinci întâlniri directe anterioare pe zgura pariziană, patru în finale și una în semifinale, în 2005.