NEWS

Djokovic, victorie spectaculoasă în fața lui Shapovalov

Novak Djokovic pare de neoprit în drumul spre marele trofeu al turneului de 1.000 de puncte de la Shanghai. Sârbul (locul 1 ATP) l-a învins cu 6-3, 6-3 pe canadianul Denis Shapovalov (locul 36), în runda a doua, după o oră și 11 minute în care a reușit câteva lovituri „senzaționale”, după cum le-au caracterizat specialiștii din circuitul masculin.

A fost primul meci pentru Djokovic în competiția din China, iar maniera în care s-a impus a profilat aceleași calități prin care tenismenul strălucea înaintea accidentării la umăr, suferită la US Open. Și prin care a cucerit titlul de la Tokyo, săptămâna trecută.

Vă recomandăm vlogurile axate pe tenis: DROP SHOT (Cristi Petre) și SMASH(Dragoș Suciu).

Favoritul numărul unu de la Shanghai îl va întâlni, joi, în optimi pe americanul John Isner (locul 17).

Tot astăzi, Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer s-au calificat în turul doi din concursul de dublu de la Shanghai, grație succesului cu scorul de 7-5, 6-3 în fața perechii Diego Schwartzman (Argentina) – Joao Sousa (Portugalia).

Vă recomandăm secțiunea cu evenimente LIVEprecum și secțiunea cu vloguri de pe SportExtra.