NEWS

Zi maraton pentru Feliciano Lopez la Queen’s, cu trei meciuri câștigate

Spaniolul Feliciano Lopez a avut o zi lungă, dar fructuoasă la turneul de la clubul Queen’s din Londra.

Jucătorul în vârstă de 37 de ani a început ziua cu finalizarea partidei din sferturile de finală ale turneului de dublu, unde face pereche cu Andy Murray. Meciul lor contra cuplului Evans/Skupski fusese oprit în ajun din cauza întunericului la scorul 6-4, 4-5 pentru Murray și Lopez. La reluare, cei doi au câștigat setul secund cu 7-6 (7-3).

Pentru Lopez, a urmat partida din semifinalele turneului individual, un maraton cu Felix Auger-Aliassime din Canada, câștigat de spaniol cu 6-7 (3), 6-3, 6-4, după două ore și 20 de minute.

Apoi a venit și semifinala din turneul de dublu, unde Lopez și Murray au trecut de cuplul Kontinen/Peers, scor 7-5, 6-7 (5), 10-7, după o oră și trei sferturi de joc.

Feliciano Lopez a câștigat turneul de la Queen’s în 2017 și a mai jucat o finală în 2014.