NEWS

Simona Halep, învinsă în turul secund la Roma

A doua jucătoare a lumii, Simona Halep, finalista din 2018, a fost eliminată joi, în turul al doilea al Internaţionalelor Italiei. Performera este tânăra jucătoare cehă Marketa Voundrousova, nevoită să revină după pierderea primului set, scor 2-6, 7-5, 6-3, pentru a-şi trece în palmares cea mai frumoasă victorie din carieră, la doar 19 ani.

Până sâmbăta trecută, când o învingea în semifinale la Madrid pe Belinda Bencic, Simona Halep evoluase excelent pe zgură, în actualul sezon. De atunci, rezultatele n-au mai venit. A pierdut finala contra lui Kiki Bertens, din capitala Spaniei. Acum, reprezentanta ţării noastre s-a înclinat pentru a doua oară în acest an în faţa Vondrousovei, victorioasă și la Indian Wells.

Halep a încheiat meciul după două ore și zece minute de joc. Principala problemă a fost cea a punctelor câştigate pe serviciul al doilea (doar 38%). Ea va pierde punctele de anul trecut, când disputa finala în Foro Italico, fapt care o va îndepărta de locul întâi în lume, ocupat în prezent de japoneza Naomi Osaka.

Pentru un loc în sfertul de finală contra Johannei Konta, Vondrousova o va înfrunta în această seară pe Daria Kasatkina din Rusia, a 21-a jucătoare a lumii.