NEWS

Tenis WTA: Halep e în semifinale la Wimbledon

Simona Halep şi-a egalat cea mai bună performanţă din carieră la Wimbledon. A şaptea favorită a actualei ediţii a învins-o în minimum de seturi pe chinezoaica Zhang Shuai şi s-a calificat în semifinale. A fost 7-6(4), 6-1, după ceva mai puţin de o oră şi jumătate de joc.

Şi după ce asiatica a avut patru mingi de dublu break în primul set, puncte care i-ar fi permis să se detaşeze la 5-1. De altfel, acela a fost momentul de cotitură al meciului, un ghem pe care Simona l-a câştigat după zece minute, pe propriul serviciu. Românca a preluat controlul asupra jocului şi şi-a dominat adversara până la final.

Este pentru a doua oară când Halep accede în careul de aşi al celui de-al treilea turneu de mare şlem al sezonului. În urmă cu cinci ani, ea era învinsă în penultima fază a concursului de canadianca Eugenie Bouchard.

Halep va juca joi pentru un loc în finală împotriva Elinei Svitolina, ucraineanca victorioasă în minimum de seturi în faţa Karolinei Muchova din Cehia. La 24 de ani, jucătoarea originară din Odessa va juca în premieră în semifinalele unui turneu de mare şlem.