NEWS

Tenis ATP: Thiem îl elimină din nou pe Federer

Dominic Thiem a revenit după pierderea primului set şi l-a învins pe Roger Federer în sferturile de finală ale Mastersului de la Madrid. Tenismanul austriac, cap de serie 5 în capitala Spaniei, a avut forţa de a împinge meciul în decisiv, după ce s-a impus la mare luptă în tie-breakul setului secund, încheiat la 11.

A fost 6-4 în decisiv, după aproape două ore şi un sfert de joc, iar Thiem îl va avea ca adversar în careul de aşi pe Novak Djokovic, sârbul calificat fără luptă, după retragerea lui Marin Cilic. Scorul meciurilor directe Thiem – Federer a devenit 4-2 în favoarea austriacului.

În cea de-a doua semifinală se vor înfrunta marele favorit al gazdelor, Rafael Nadal, spaniolul cap de serie 2, şi reprezentantul noii generaţii, grecul Stefanos Tsitsipas, al optulea pe lista capilor de serie.