NEWS

Spania este prima finalistă a Cupei Mondiale de baschet

Naționala Spaniei este prima echipă calificată în finala Cupei Mondiale de baschet din China. Ibericii au câștigat, vineri, cu scorul de 95-88 contra reprezentativei din Australia, după prelungiri (scor 71-71 în timpul normal).

Spania a câștigat grupa C din prima fază a turneului final, după trei victorii din trei, contra selecționatelor exotice din Tunisia, Iran și Puerto Rico. Apoi, în grupa J din runda a doua, au venit alte două succese în fața Italiei și Serbiei (vicecampioana mondială din ediția precedentă). În sferturi, victimă a fost Polonia.

Ibericii, campioni mondiali în 2006, își vor afla adversarii din ultimul act după Argentina – Franța, cealaltă semifinală. Baschetbaliștii din Hexagon au produs surpriza, după ce le-au administrat prima înfrângere după 13 ani celor din Statele Unite ale Americii.