NEWS

Rafael Nadal, spre al 19-lea titlu de Grand Slam

Tenismenul spaniol Rafael Nadal (33 de ani, locul 2 ATP) defilează fără probleme în drumul spre titlul cu numărul 19 într-un turneu de Mare Șlem, respectiv al patrulea la US Open.

La New York, Nadal mai are nevoie de două victorii pentru a ridica marele trofeu, după ce a trecut, în sferturi, miercuri seară, de argentinianul Diego Schwartzman (27 de ani, locul 21 ATP), scor 6-4, 7-5, 6-2.

Urmează duelul cu italianul Matteo Berrettini (locul 25 ATP), programat vineri.

Nadal s-a descurcat excelent în actuala ediție, dovadă că doar croatul Marin Cilic i-a luat un set spaniolului, în optimi.

În plus, șansele ibericului să redevină campion în Statele Unite au crescut odată cu eliminarea celor doi mari pretendenți la locul unu: Novak Djokovic (retras în meciul cu Wawrinka din optimi) și Roger Federer (învins de Dimitrov în sferturi).