NEWS

Osaka pierde un set cu 6-0, dar trece în turul doi la Paris

Japoneza Naomi Osaka, locul 1 în clasamentul WTA, s-a calificat greu în turul secund al turneului de la Roland-Garros. Nipona care a câștigat ultimele două turnee de Grand Slam disputate, Openul Statelor Unite și Openul Australian, a fost acum aproape de eliminare.

Japoneza a pierdut cu 6-0 primul set al disputei contra slovacei Anna Karolina Schmiedlova. În setul doi, Osaka a condus cu 3-0, meciul s-a întrerupt din cauza ploii, iar la reluare Schmiedlova a egalat la 3-3. Slovaca a servit apoi de două ori pentru câștigarea meciului, la 5-4 și 6-5, dar de fiecare dată japoneza a făcut brec. În cele din urmă, Osaka a câștigat setul în tiebreak, scor 7-4. În decisiv, după un prim ghem adjudecat de Schmiedlova, Osaka a câștigat șase ghemuri la rând, impunându-se cu 6-1.