NEWS

Hochei pe gheaţă: Canada va înfrunta Finlanda în finala Mondialului

Canada a învins Cehia, în cea de-a doua semifinală la Campionatul Mondial de hochei pe gheaţă.

Nord-americanii au făcut scor în meciul de la Bratislava, unul care se anunţa echilibrat. A fost 5-1 în cele din urmă (1-0, 2-0, 2-1), după ce canadienii, clasaţi pe locul patru anul trecut, au condus cu 5-0 în minutul 53.

Duminică seara, Canada va înfrunta Finlanda, învingătoarea surpriză din prima semifinală. Campioni mondiali în 2011, în aceeaşi arenă Ondrej Nepela din capitala Slovaciei, scandinavilor le-a fost suficient un singur gol pentru a învinge Rusia. Unica reuşită i-a aparţinut lui Marko Antilla şi a fost consemnată la jumătatea reprizei ultime.

În primul meci al turului preliminar, în 10 mai, la Kosice, finlandezii i-au învins pe canadieni cu 3-0 (1-1, 0-0, 2-0).