NEWS

Ashleigh Barty s-a distanțat la vârful ierarhiei WTA

Liderul clasamentului mondial în tenisul feminin, australianca Ashleigh Barty, și-a consolidat statutul.

Prin victoria din turul secund de la Beijing, coroborată cu eliminarea prematură din cadrul turneului a ocupantei locului doi în topul WTA, Karolina Pliskova (din Cehia), Ashleigh Barty s-a distanțat la 551 de puncte de principala sa urmăritoare.

Vă recomandăm vlogurile axate pe tenis: DROP SHOT (Cristi Petre) și SMASH(Dragoș Suciu).

În condițiile în care, înaintea acestor evenimente, Pliskova era la doar 321 de puncte în spatele lui Barty, campioana din acest an de la Roland Garros.

Ashleigh Barty a intrat în concursul de simplu din turneul de 1.000 de puncte de la Beijing direct în turul doi, unde a învins-o pe kazaha Yulia Putintseva cu 6-4, 6-2.

Simona Halep, clasată pe locul cinci WTA, a pierdut în turul secund la Beijing. Românca și-a câștigat însă biletul pentru Turneul Campioanelor de la sfârșitul lunii.

Pentru mai multe informații din lumea sportului urmăriți SportExtra.ro și Go Radio!