NEWS

Alin Firfirică, locul 4 la aruncarea discului la Mondialele de atletism

Alin Firfirică (23 de ani) a încheiat pe locul patru finala probei de aruncarea discului, în cadrul Campionatelor Mondiale de atletism de la Doha (în Qatar).

Luni, Alin Firfirică, sportiv calificat deja la Jocurile Olimpice din 2020, a reușit o aruncare de 66 de metri și 46 de centimetri, la o diferență de 36 de centimetri de rezultatul medaliatului cu bronz, austriacul Lukas Weißhaidinger.

Vă recomandăm secțiunea cu vloguri de pe platforma noastră.

„Am mers la această ediție de Campionate Mondiale cu gândul de a ajunge în finală. După ce m-am văzut în finală, obiectivul meu a fost să mă văd între primii șase. Însă locul patru este…UAU! Este mai bine decât speram. Este puțin frustrant să știu că am fost la câțiva centimetri de podium, însă trebuie să fiu realist. Debutul meu la o astfel de competiție a fost pur și simplu superb”, a declarat, potrivit Federației Române de Atletism, Alin Firfirică, sportiv legitimat la clubul CSA Steaua.

Pe primul loc s-a clasat suedezul Daniel Ståhl, cu 67,59 metri, secondat de jamaicanul Fedrick Dacres, cu 66,94 metri.

România participă cu zece sportivi la Mondialele de atletism din Qatar, care se vor încheia duminică.

Pentru mai multe informații din lumea sportului urmăriți SportExtra.ro și Go Radio!