NEWS

Ajax Amsterdam este în semifinalele Ligii Campionilor

sursa video: digisport.ro

O nouă surpriză provocată de Ajax Amsterdam în Liga Campionilor.

„Lăncierii” s-au calificat în semifinalele competiției datorită succesului de aseară, cu scorul de 2-1, din partida retur jucată pe terenul campioanei Italiei, Juventus Torino.

Părea să se repete scenariul de săptămâna trecută de la Amsterdam (remiză 1-1), după ce Cristiano Ronaldo a deschis scorul pentru italieni în prima repriză.

După câteva minute, olandezii au egalat prin Donny van de Beek, pentru ca în al doilea mitan să vină și golul calificării, prin căpitanul Matthijs de Ligt.

Ajax Amsterdam a uimit din nou, după ce, în optimi, a trecut de campioana Europei, Real Madrid, cu scorul general de 5-3 (2-1 acasă, 3-1 în deplasare).

În semifinalele Ligii Campionilor a avansat și FC Barcelona, victorioasă cu 3-0, ieri, în Catalunia, împotriva echipei Manchester United.