NEWS

NBA: Bucks au debutat cu victorie în finala Conferinţei de Est

Milwaukee Bucks au câştigat meciul de pe teren propriu cu Toronto Raptors, primul din seria celor posibil şapte ale confruntării din finala Conferinţei de Est.

Conduşi pe tabela de scor în trei sferturi din timp, jucătorii francizei cu cel mai bun bilanţ în sezonul regulat, singura echipă calificată în finalele Conferinţelor cu doar o înfrângere la activ, au avut un ultim sfert cu sens unic şi s-au impus cu 108-100.

De cealaltă parte, a fost pentru a 15-a oară în 18 rânduri când canadienii pierd primul meci al unei serii din playoff.

Învingătorii au avut trei jucători autori ai unor duble duble: Giannis Antetokounmpo (24 de puncte şi 14 recuperări), Brook Lopez (29 de puncte şi 11 recuperări) şi Khris Middleton (11 puncte şi 11 recuperări).

Asta în timp ce cel mai valoros marcator al meciului a fost Kawhi Leonard de la oaspeţi, cu 31 de puncte.

Bucks au profitat de pauza de aproape o săptămână de după victoria cu 4-1 din semifinala cu Boston Celtics, faţă de cele doar 72 de ore avute la dispoziţie de Raptors, victorioşi în ultima secundă a meciului decisiv cu Philadelphia 76ers.

Meciul al doilea e programat vineri, tot în Fiserv Forum din Milwaukee, Wisconsin.